top of page

KOGNITĪVI BIHEIVIORĀLĀ TERAPIJA

KBT pasaulē ir pierādīta, kā viena no efektīvākajām psihoterapijas pieejām, strādājot ar cilvēka domām, emocijām un uzvedību. Tā ir piemērota, lai risinātu dažādus psihiskus traucējumus, kā piemēram, depresija, trauksmes un panikas traucējumi, šizofrēnija, ēšanas traucējumi, obsesīvi kompulsīvie traucējumi,  atkarības, dažādi somatoformie traucējumi (veģetatīvā distonija utt.), fobijas utt.., bet tikpat labi KBT efektīvi pielieto cilvēkiem, kuriem ir dažādas emocionālas grūtības ikdienā – pārmērīgs uztraukums darbā, mājās vai citur, paaugstināts trauksmes līmenis, grūtības attiecībās, zems pašvērtējums, sevis nosodījums, daudz konfliktsituāciju ikdienā, dziļi un sāpīgi pārdzīvojumi – zaudējums, šķiršanās utt.vai arī  ir izjūta, ka regulāri savā dzīvē nonākat vienā un tajā pašā situācijā, no kuras neredzat izeju (apburtais loks).

 

KBT ir balstīta uz principu, ka domas ietekmē jūtas, jūtas ietekmē darbības un darbības savukārt ietekmē lietu iznākumu un dzīves apstākļus. Citiem vārdiem: pašas situācijas vai cilvēki nav tie, ka mums liek kaut kā konkrēti justies. Mūsu izjūtas ietekmē tas, kā mēs interpretējam konkrētās situācijas vai to, ko cilvēki saka vai dara. Ar sarunas palīdzību terapeits palīdz izvērtēt, gan kļūdainās domas, gan disfunkcionālo uzvedību.

 

Vēl viens svarīgs princips KBT teorijā ir, ka jebkāda uzvedības izpausme ir pamatojama. Tas nozīmē – mēs pie visām domām nonākam konkrētu iemeslu dēļ, un jebkurai uzvedības izpausmei ir savs mērķis. Tomēr ne visas idejas un paņēmieni, ko gadu laikā esam apguvuši, vienmēr būs noderīgas – dažas varbūt strādās vienā vidē, bet citās ne. Dažas bija noderīgas kādā iepriekšējā dzīves posmā, taču  šajā brīdī vairs neder. Idejas, kas dotā brīdī nestrādā, nebūt nav uzreiz jānoraksta kā nevajadzīgas, trakas un iracionālas. Tās varbūt derēja vienā konkrētā vietā konkrētā laikā, taču ne šobrīd. Šeit mērķis ir atrast domāšanas veidus, kas šodien šķiet kļūdaini vai disfunkcionāli, un laika gaitā tos pārbaudīt un uzlabot. Klīniskais termins šādai domāšanas paradumu maiņai ir kognitīvā rekonstrukcija.

Kognitīvi biheiviorālā terapijas kursa ilgums var būt samērā neilgs (no 5 līdz 20 sesijām), bet atsevišķos gadījumos terapijas periods var būt ilgāks. Terapija ir strukturēta un klients tiek iepazīstināts ar šo struktūru. Kognitīvi biheiviorālās terapijas būtiska sastāvdaļa ir mājas darbu pildīšana, tas palīdz uzturēt saikni starp sesijām.

Kognitīvi biheiviorālā terapija ir piemērota gan bērniem un pusaudžiem, gan pieaugušajiem.

bottom of page